“Ey Selim, sözüne sadık ol, vaat ettiğin camiyi buraya yaptıracaksın”
İkinci Selim'in Rüyası Ve Selimiye Camii

Bu içerik Edebiyat Vakti üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Edebiyat Vakti editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Edebiyat Vakti'nde dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu İkinci Selim “Kıbrıs’ı alırsam bir camii yaptıracağım.” dedikten sonra vaadini unutmuş, fakat bir gece rüyasında Hz. Muhammed Efendimiz:

“Ey Selim, sözüne sadık ol, vaat ettiğin camiyi buraya yaptıracaksın” diye parmağı ile Edirne’yi göstermiş. İşte bu sebepten Selimiye Camii serhat şehrinde yapılmış. Altı senede tamamlanarak 1575′te ibadete açılan bu caminin üç şerefesi, dört minaresi ve 999 penceresi vardır.

Caminin arsası rivayete göre eskiden lale bahçesiymiş. Bu arsanın sahibi olan yaşlı dede lalelerine kıyamadığı için cami yapılmasına gönlü razı olmamış. Sonunda ikna olunca bahçesinin devamlı sembolize edilmesi için caminin ortasındaki şadırvana lale motifinin yapılmasını şart koşmuş. Koca Mimar Sinan da ters lale motifi işlemiş. Bu motif burada bir lale bahçesi olduğunu, ters yapılışı ise sahibinin tersliğini simgelemektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)