Şair Attilâ İlhan 11 Ekim 2005 günü aramızdan ayrıldı. Türk edebiyatında aşkı dizelerle en güzel şairlerden biri olan Attilâ İlhan'ı yeterince tanıyor muyuz? İşte sanat ve edebiyat dünyasında Attila İlhan ile ilgili günyüzüne çıkmayan ayrıntı bilgiler.

1. Atilla mı Attila mı Attilâ mı?

1. Atilla mı Attila mı Attilâ mı?

Bazı isimler vardır ki birkaç farklı varyasyonu dillerde dolaşır durur. Attilâ İlhan'ın adı da bu isimlerden. Ne var ki yıllardır gündemde olsa da şairin özellikle herhangi bir kitabını alıp okumayan kişiler şairin gerçek adının aslında Attilâ İlhan olduğunu bilmez.

2. Çolpan İlhan ile olan akrabalığı!

2. Çolpan İlhan ile olan akrabalığı!

Attilâ İlhan'ın akrabalık ilişkileri de uzun yıllar konuşulmuştur. Ünlü oyuncu Çolpan İlhan, Attilâ İlhan'ın kız kardeşidir. 

3. Sadri Alışık ile olan akrabalığı!

3. Sadri Alışık ile olan akrabalığı!

Attilâ İlhan'ın Sadri Alışık ile doğrudan bir akrabalığı yoktur. Sadri Alışık Çolpan İlhan'ın kocası olduğu için Attilâ İlhan'ın da eniştesi olur. (Bu arada Sadri Alışık'ı da çok özledik.)

4. Peki ya Kerem Alışık?

4. Peki ya Kerem Alışık?

Eh, son akrabalık ilişkisi de Attilâ İlhan'ın yeğeni olan Kerem Alışık olsun. Kerem Alışık Sadri Alışık ve Çolpan İlhan'ın oğludur.

5. Biraz da sanat ve edebiyat konuşalım!

5. Biraz da sanat ve edebiyat konuşalım!

Attilâ İlhan  tam bir Nazım Hikmet hayranıdır. Onun şiirleriyle, eserleriyle büyür. Hatta İzmir Atatürk Lisesinde okurken sevdiği kıza Nazım Hikmet'in şiirini yazar ve kızın defterinin arasına koyar. Yakalanınca 1941 yılında 16 yaşındayken tutuklanır, Türkiye'de okuması 3 seneliğine de olsa yasaklanır.6. CHP Şiir Yarışması!

6. CHP Şiir Yarışması!

CHP 1946 yılında bir şiir yarışması düzenler. Bu yarışmada 1. Otuz Beş Yaş şiiriyle Cahit Sıtkı Tarancı, üçüncü Çakır'ın Destanı ile Fazıl Hüsnü Dağlarca, ikinci ise Cabbaroğlu Mehemmed Bey eseriyle Attila İlhan olur. 

7. O sadece bir şair değildi!

7. O sadece bir şair değildi!

Attilâ İlhan'ın şüphesiz en meşhur yönü şairliğidir. Hatta Mavi akımının da başlatıcısıdır. Ancak Attilâ İlhan sadece bir şair değil, deneme yazarı, romancı, fikir adamı ve senaristtir de.

8. Babası ile ilişkisi!

8. Babası ile ilişkisi!

Attilâ İlhan, ölümünden önce verdiği bir röportajda babası ile sanat anlayışlarının çok benzemediğini, babasının divan edebiyatını sevdiğini söyler. Babasının aruzla şiir yazdığını, Nedim'i çok sevdiğini, hattâ annesiyle evlendikleri gece ona Nedim'i okuduğunu söyler. 

Kendisini özlüyoruz.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


BUNLARI DA GÖRMEK İSTEYEBİLİRSİN!

Facebook Yorumları