Öz, özdeşliğe aykırıdır: var olması için.

Her bir zeka ayrı ve özeldir.

İçeriden çatlaklık içeren 

"kendi" olmamışlığı var insanın.

-Gürsel Özkır

İnsanın asıl olan doğum yeri, kendisine ilk kez mantıklı baktığı, kendisiyle ilk kez zekice tanıştığı yerdir. O yer, hayal kurduğu, hayalinin baş mimarı olduğu, her şeyden bağımsız olarak sadece kendine ait hür beliren zihninin bütün çıplaklığıyla tüm rutin düşüncelerin içinde üşüdüğü anlarda, kendini has düşünceleriyle ısıttığı enstantanedir. Çünkü, her doğan, kendinden önce, çok önce yaşamış olanların hayatını, zeka seviyelerini ve renklerini, yeteneklerini, yaptıkları hamlelerini öğrenmekle zorunlu bırakılıyor. Asıl garip olan şey, bunlar olmazsa yaşamanın anlamı olmaz, hayatının kalitesini bunlarla ölçülüyor olması. Kişi böyle olunca kendini bulamıyor; asıl yeteneğini, öz zekasını fark edemiyor ve bunun yanında, tarihte iz bırakanların gölgesinde kalarak yabancı benliklerin pençesinde yaşamadan var oluyor, hayata bağlanıyor. Olan yeteneği, saf zekası köreliyor, hiç oluyor.

Aslinsan felsefesi, zihinlerin tamamen özgür  olması gerektiğini söylüyor. Ancak o zaman her bir zeka kendi özüne dönebilir ve kendi hayatına "asıl doğuş" bir hamleyle girebilir. 

Aslinsan felsefesine göre:

Her bir zeka ayrı ve özeldir. Onları, arınmaları gerektirebilecek bir karışımla yoğurmadan; sade ve berrak oluşlarını rahatsız edici olarak görmeden, her birinin bütünüyle birer mikro kainat olduklarını ve ellerinden zihinsel özgürlüklerini alarak iyiye doğru bir şeylerin değişmeyeceğini anlamak, bütün zihinler için faydalı bir şey. Çünkü doğru ile yanlış, iyi ile kötü adı altında verilen bir çok savaş, bir takım algı oyunudur, zihinsel hürriyeti sakatlayan. 

Örneğin: Saf bir zihin, oluşumunun karıştığı karışım üzerine üstünde taşıdığı cehaleti attığını zannediyor olması, sanrılardan doğan bir çıkmadır, büyük bir yanılsama olan. 

Aslın merkezinde her bir özün daima haykırdığı bir şey var: 

Öz, özdeşliğe aykırıdır! 

Çünkü bu, özün var olması, varım diyebilmesi için başlıca nedenidir. 

-Gürsel Özkır


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!