Şarkılara dönüşen şiirleriyle tanınan sanat camiasının önemli isimlerinden #CemalSafi tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

17 Nisan 2018 salı günü saat 20.00 sularında hayata gözlerini yuman Safi'nin cenaze namazı, 20 Nisan 2018 tarihinde Cuma namazını müteakip Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Bilkent Doğramacızade Ali Paşa Camii'nde kılınacak.

CEMAL SAFİ KİMDİR?

CEMAL SAFİ KİMDİR?

Cemal Safi 1938 yılında Samsun’da doğdu. Babası merhum Mehmet Safi, annesi merhume Ayşe Safi’di. Öğrenimine Sakarya İlkokulu’nda başladı. Samsun Sanat Okulu’ nun Torna Tesviye bölümünden mezun oldu. 1959 yılında ailesiyle Ankara’ ya taşındı. 1971 yılına kadar o dönemde sahibi oldukları Büyük Otel’ de babasının yanında çalıştı.

Cemal Safi evli ve üç çocuk babasıdır. İlk şiirlerini Orhan Gencebay besteledi. 1990 yılında, Rüyalarım Olmasa, 1991 yılında, Vurgun adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl art arda yılın şairi seçildi. 1990 yılında müzikli bir şiir kasedi çıkardı.

Şairin bu güne kadar 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, 150 civarında şiiri bestelendi.

Ünlü şair, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirildi.

Ayrıca Eminescu madalyası başta olmak üzere, defalarca Hürriyet'in Altın Kelebek, Milliyet'in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile TRT'nin Yılın Şair'i gibi sayısız ödüle layık görüldü.

Şair, yaz aylarını geçirmekte olduğu Akçay’da her yıl Akçay Şairler ve Bestekârrlar Festivali ‘ni organize etmiştir. Tek Hece – Aşk şiirleri ile tanınmaktadır.

Bazı Şiirleri

Ya Evde Yoksan
İç Benim İçin
Ayşen
Vurgun
Tek Hece (Aşk)
Sende Kalmış
İmkansız (Rüyalarım Olmasa)
Aheste
Mecbur muyum Ben
Yeter Artık Daha Fazla Üzemezsin
Eskici
Git
Senden Sadece Beni Sevmeni İstiyorum
Telefonda Sen
Bırak Beni Gideyim
Kılavuzum Karga Çıktı Neyleyim
Gelin Birlik Olalım


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


BUNLARI DA GÖRMEK İSTEYEBİLİRSİN!

Facebook Yorumları