Ve Dilsiz Fahişe bu bölümle okura veda ediyor!
59
okunma

 Buradanokta koyulmasını istiyorsun. Neden? Çünkü yaşamının devamınıdiğer insanların öğrenmesini engellemek düşüncesindesin. Senin hayatın bir roman olacakken bir hikaye bile olamadansonlandırılması okura nasıl açıklanabilir? Bu sorularıncevabını vermiyorsun. Yaklaşık on aydır susuyorsun, belki dedaha aylarca, yıllarca susacaksın. Gözlerini okuduğun kitaptanhiç ayırmadan söylenenleri duymuyormuş gibi davranıyorsun.Okuduğun bir roman. Aslında pek bu kitabı okuyor da sayılmazsın,çünkü kitap kapalı ama gözlerin kitabın kapağında takılıkalmış. Eser Attilâ İlhan'ın. Atilla değil, Attila da değil;Attilâ, yani iki “t” ve bir de “a” harfinin üzerindeinceltme işareti var. Yazarın adının doğru yazılımı bu mudiye düşünüyorsun!

AdıSokaktaki Adam olan bu romandaki bir orospu karakter dikkat çekiyor:Meryem. Gerçi sen orospu denilmesinden hiç hoşlanmıyorsun amaMeryem bunu hiç umursamıyor. İlişki kuracağı kişileri seçmehakkı sadece erkelerde değil, kendinin de bu hakka sahip olduğunainanıyor ve bunu eylemlerine yansıtıyor.

Oysabundan sonraki gelişmelerle ilgili başlıkları aktarmış, çıkacakeserin bir hikaye değil bir roman olmasını istediğinisöylemiştin. Neydi bu başlıklar?

-Devlettarafından yerleştirildiğin dört katlı yurtta üç senekalmışsın üçüncü kattaki iki kişilik bir odada, en üst kattada etüd odası ve kütüphane bulunuyormuş, yemekhane girişkatında yer alıyormuş, yurt okuduğun liseye çok yakın olduğuiçin yürüyerek okula on dakikada gidilebiliyormuş,

-Liseikinci sınıfta iken bir yurt çalışanı tarafından tacizedilmişsin, erkeklere karşı duyduğun güvensizliğin bu olaydansonra daha da artmış,

-Liseson sınıfta iken annen ölmüş ve ölmeden birkaç ay önce o adamtarafından terk edilmiş, buna sen hiç üzülmemişsin.

-Liseyibitirdikten sonra çalışma hayatına atılmış, özel bir okuldabüro elemanı olarak işe başlamışsın, ne yazık ki burada dabir idareci tarafından taciz edildiğin halde işinikaybedebileceğin korkusuyla sesini çıkaramamışsın,

-İşegirdikten birkaç ay sonra küçük bir ev tutup yurttan ayrılmışsın,iki sene tek başına ama mutlu bir hayat sürmüşsün. Daha sonraçalıştığın okula yeni atanan bir öğretmene yani Tahir'egönlünü kaptırmış ve onunla evlenip hayatının en mutlugünlerini yaşamışsın; ama eşin bir trafik kazasında canverince tekrar hüzün dolu, çileli günlerle dolu bir hayatıniçinde kendini bulmuşsun. Tahir'in acısına katlanabilmek içiniçki içmeye başlamış, daha sonra da uyuşturucuya alışmışsın.İşe zamanında gitmiyor ve birçok görevi ya yanlış yapıyor yada yapmayı unutuyormuşsun. Okul müdürü buna daha fazla tahammülgösteremeyip işine son vermiş,

-İşsizkalınca uyuşturucuya verecek para da bulamamışsın, torbacıdanbirkaç kere ileride öderim deyip birkaç doz almışsın amasonunda o da artık parasız veremiyeceğini, istersen sana iyi parakazanabileceğin bir iş bulabileceğini söyleyip adının neolduğunu sormadığın herkesin “Abla” dediği zengin ve yaşlıbir kadınla seni tanıştırabileceğini söylemiş,

-Ablaseni çok sıcak karşılamış, hatta daha ilk görüşte sarılıpseni öpmüş; çünkü yirmi sene önce uyuşturucu yüzündenkaybettiği kızına çok benziyormuşsun. Tabii bunu yıllar sonraöğrenmişsin.

-Abla,randevuevi işletiyormuş. Sana işin kurallarını anlatmış:Müşterilerin seçimini o yaparmış, müşterilerle buluşma yeriolarak bir lüks otel kullanılırmış, özel bir araç kızlarıgötürür ve getirirmiş. Müşterilerin hepsi zengin iş adamlarıolmasına rağmen kesinlikle onların istediği bir mekana gitmekyasakmış. Çünkü sapık eğilimleri olan kişiler karşınızaçıkabilirmiş. Nitekim geçen ay kurallara uymayan bir kızınıkaybetmiş ve seni de onun yerine alacakmış,

-Müşteridenalınan ücretin miktarını kızlar bilmezmiş, elden kızlara paravermez ücretlerini günü gününe bankadaki hesaplarınayatırırmış,

-Seninuyuşturucu kullandığını öğrenince aklına kaybettiği kızıgelmiş olmalı ki çok sinirlenmiş. Tedavi olman için seni iknaetmiş ve bizzat kendi seni defalarca Amatem'e götürmüş. Biryıldan biraz fazla bir zaman sonra bu illetten kurtulmuşsun.

-Hapishaneyedüşmüşsün. Suçun neymiş? Taammüden öldürmeye teşebbüs.Kimi? Babanın yerini alan, sonra da anneni perişan bir haldebırakıp giden o sapık adamı... Neyse ki adamı öldürmeyibecerememişsin!

-Abla'nınçabalarıyla ve çıkan bir afla bu suçtan dolayı iki sene hapisyatmışsın. Abla, sana en iyi avukatları tutmuş, gardiyanları,hapishane müdürünü ayarlamış, adeta ortalığa para saçmış.Neden? Kızını kaybettikten sonra bir de kızına çok benzeyenseni kaybetmeye dayanacak gücü yokmuş.

-Yıllarsonra abla, yaşlılığın ve hastalıkların bir sonucu olarakelden ayaktan düşmüş. Hastalığı süresince sen müşterileregitmeyi yani çalışmayı bırakmışsın. Çünkü abla böyleistemiş, seni hep yanında görmeliymiş. Ablanın villasınataşınmışsın.

-Ablaçok acı çekiyormuş. Bu acınası durumu aylarca sürmüş ve birgün sana “Güzel kızım, artık dayanamıyacağım. Ne olur benibu acılardan kurtar!” diye yalvarmış. Aslında mesaj çokaçıkmış, ama sen gene de acaba ne yapabilirim, çektiklerinebaşka türlü nasıl son verebilirim diye uzun uzadıya düşünmüşsün.Abla, ölmek istiyormuş, ama onu nasıl öldürecekmişsin? Bunuyapamazmışsın. Hayır hayır yapmalıymışın! Bir romandaokumuşsun, ensedeki bir noktaya iğne batırıldığında kişi hiçacı çekmeden anında ölüyormuş ve hiç kimse de bunun cinayetolduğunu anlayamıyormuş. Tek çözüm bu uygulamaymış ve kendinibunu yapmak zorunda hissediyormuşsun. Yapmışsın. Bunun bircinayet mi olduğunu sorgulamışsın ve sonunda ötanazi olduğunakarar vermişsin. Abla'nın istediği açıkça söylemese de buymuşve sen de onun acılarını bitirmek için önce uyku ilacı içirmiş,iyice dalmasını bekleyip iğneyi boynuna batırmışsın. Şansınyaver gitmiş, bir kerede öldürücü noktayı bulmuşsun. Abla sonnefesini verdiğinde yüzünde hafif bir gülümseme belirmiş ve bugülümseme sık sık gözlerinin önüne gelmiş.

-Ablaöldükten sonra vasiyeti ortaya çıkmış ve bütün mal varlığınısana bıraktığı anlaşılmış. Neler yokmuş bu mallar içindeneler! Daireler, dükkanlar, arsalar... Üç bankada da kabarıkhesaplar.

Şerifehanımefendi, dilsiz fahişe! Madem ki bu hikayenin/romanıntamamının yazılmasına izin vermeyecektin bunları yani buolayların başlıklarını neden anlatmıştın?

Sevgiliokur, bazı eserlerde kahraman ya da kahramanların müdahalesi ilekarşılaşılaşılır. İstekleri vardır, uymak zorundasınız;yazmayı engelleyebilirler, son vermek zorundasınız. Hikaye/romankahramanlarının hayali birer varlık olduğunu düşünmeyiniz,onlar belki de anlatıcı kadar canlı kanlı yani somut birervarlıktırlar!

SON


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!