İlk yazım.
796
okunma

Kişisel Manifesto

KİŞİSEL MANİFESTO 

#güç

Başkasını bilmem ama ben hayatta challenge çok seviyorum. Siz hepiniz ben tek ya da ben tek siz hepiniz durumlarından bahsediyorum. Belki biz göçmenlerin kanında bu vardır. Bir yerde tutunabilmek için savaş verilir, kavga edilir ve çok klişe olacak ama hayat içinde bu böyledir. Her insan kardeşim güce itaat eder. Güç nedir? Eğer bir şeyler satın almayı düşünüyorsanız paradır; bir kavgaya girişecekseniz pazı kuvvetidir ama güç her zaman özgürlüktür.  

#sevgi

Özgürlük sadece isyan etmek, düşünceni dilediğin gibi söylemek, istediğin parayı harcamak ya da kazanmak değildir. Hiç kimseye bağlı olmamaktır özgürlük. Gerektiği zaman canınız cehenneme diyebilmektir. İnsan bir savaş alanıdır demiş ünlü bir bilge ve eğer siz savaş alanı olmaya devam edersiniz herkes kendi sancağını topraklarınızda dalgalandırmak ister, diye devam etmiş. Bizler Ares'in oğulları, Afrodit'in kızlarıyız, bir şey uğruna savaşmak bizim kanımıza işlenmiş gibi birbirimize duygusal ve mental alanlarda kıyasıya baskı kuruyoruz. Artık para babası olmak isteyen adamlarımız, birbirinden daha pahalı kuaföre gitmek isteyen kadınlarımız var. Bir de üstünlük kurmak çabası var. Tıpkı oyuncunun parmakları arasında sıkıştırıp satranç tahtası üzerinde taşlarını hareket ettirmesi gibi. Sen benimsin, ben senin pekala neden? Ancak ben yalnız özgürsem seninim. Seninleyken şiirimi yazabiliyorsam, tiyatroma gidebiliyorsam, satranç tahtasının başında saatlerce oturabiliyorsam seninim. Ha sevişmek, şehvet, aşk... Romantik hayaller her aşkın yakıtıdır ve bunu isteseniz de istemeseniz de arzularsınız. Ayazlarda karları çiğneyerek yürümek geniş bulvarlarda, sıcak bir kumsalda uzanıp aya bakmak, aynı şişeden bir Fransız şarabını paylaşmak... Böyle güzel romantizm hayalleri ama yaşanılan hayat? Bir ev alabilmek için memuriyette 20 yıl geçirilecekse, bir kanepe takımı için bankada sıra beklenecekse bende yok onda var denilecekse, ilk kavgada ana avrat sövülecekse ben bu duygusal mali ortaklıkta yokum. Zira ben sömürmeden, tüketmeden, kırıp dökmeden sevmekten yanayım. Dolayısıyla sevgi; sana özgürlüğünü verebiliyorsa sevgidir.  


#fikir

Öğrenmek... En başta öğrenmeyi öğrenmek ve öğrenmeden zevk almak lazım. Bilimi, felsefeyi, tarihi, matematiği,dini öğrenmeliyiz en başta. Çünkü her fikir küçük bilgilerin bir araya gelmesiyle oluşur. İnsanın kafasında fikir ve düşünce tohumları özgürce yetiştiği takdirde hayatını sürdürebilir. Amaçsızca, fikirsiz ve hayalsiz bir yaşam sadece hayvanlara lüks bir şeydir ama hayvanlar bile ister inanın ister inanmayın bir fikir doğrultusunda yaşar. Dünyayı, evreni, galaksiyi, insanları, insan olmayanları, Ademleri ve Havvaları öğrenebilmek için fikir, düşünce, bilgi.

#inanç

Neye inanıyorsun? Bir tanrıya mı, ölümlüye mi? Tanrıya da inanabilirsin evrensel hukuk prensiplerine de termonükleer fiziğin dinamiğine bile inanabilirsin ben buna saygı duymaktan başka bir şey yapamam. İnançlar beni hiç ilgilendirmez. Zira ben de bir tanrıya, fiziğe, hukuk prensiplerine ve evleneceğim kadının bir melek olduğuna inanıyorum. Bu kimsenin sorunu değil! İnanç dümendir, bir gemi asla olamaz. Dümenin görevi yalnızca yön çizmek değildir, gemiyi o yönde doğru bir şekilde tutmaktır. İnancı olmayan insan dümeni kitlenmiş zavallı bir gemidir ve bir kayaya çarpmaya mahkumdur. Eğer bir savaşçıysan inanç seni kötülüğün oklarından koruyan geniş gövdeli bir kalkan olur. Günün sonunda her kalkan aynı zamanda her savaşçının tabutudur.

#vicdan

Asla vicdanından vazgeçme. Hümanist bir vicdanın olsun, hiçbir dış baskıdan, ödülden etkilenmeyen yaşamı sadece yaşamı düşünen bir vicdan. Bir ceza almaktan korktuğun için değil gerçekten saygı duyduğun yaşamın hatırına inanarak sahip olunan bir vicdan. Sırf prim almak için, kamuoyuna ve sosyal medyaya itaat eden, bir taraf olup rüzgarın estiği yönden giden insanların hissizleşmeye başladığını söylemek kara tablo çizmek olmaz. Orta doğunun yanması, bir bebeğin sahile vuran cesedi, orta çağ kilisecileri gibi yakılarak öldürülmesi bir twitter postundan, instagram hikayesinden ibaret oldu. Evet paylaşıyor, rahatlıyor; kamuoyuna biadını göstererek görevini yapıyor büyük insanlığımız. Kullandığı e-posta kalbindeki e-vicdan! Yazık o insanlığa geri kalanlar dahil! 


İmza: L'autorité 


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!