menu
Mükemmel Hayran kaldım Komik Eğlenceli Beğenmedim Yok artık! EW!
İskender Pala'dan sürükleyici bir eser. Bir Eyüp Sultan Romananı: Mihmandar

Kendine has olay örgüsü ve anlatım tarzı ile karakterleri yakınınızda hissedebilirsiniz. Anlatımı klasik tarih kitaplarının aksine duygu yüklü, kitabı elinize aldığınız andan itibaren yazarın hislerine ortak olmamanız elde değil. 

Duyguların muazzam bir şekilde aktarıldığı "Diller Tutulmuş Ağızlar Susmuş" bölümü sonunu bilmenize rağmen size heyecan katıyor. 

Peygamber Efendimizi (sav) anlatan bir kitap daha bir şevkle okunuyor zannımca. O'nun döneminde yaşayan kişilerden O'nu dinlemek gibi sanki. Kitapta Eyüp Sultan Hazretleri hakkında daha önce birkaç bir şey duymuş olsanız bile duymadığınız pek çok şey olduğunu göreceksiniz. 

Ebû Eyyub öyle bir mihmandar ki Efendimizi sadece evinde değil kalbinde, aklında, her kelimesinde, tüm hayatında konuk etmiş. Bizler Ebu Eyyüb gibi mihmandar, Ebu Eyyüb'ün yardımcısı Hamed gibi mümin olamayız belki ama onlar gibi olmak için çabalayabiliriz. Benzemek arzusuyla...

"Peygamber'in mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim!"

"Ey Emîr! Sakın Allah'ın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra na'şımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebi'yi getiren Kusvâ'nın Medine'de bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır."

(Tanıtım Bülteninden)


Akıllı adam dilindekini kalbine götüren; ahmak adam da kalbindekini diline getirendir.

İskender Pala - Mihmandar


Ayrılık, hasret ve hicran... İşte ölümden zor olan.

İskender Pala - Mihmandarinteractive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Benzer Yazılar