Mehmet Kalaycı, İsmail Alper Kumsar, Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları -Ebu Sehl Nu’man Efendi-, Hitabevi Yay., Ankara 2017.

Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları -Ebu Sehl Nu’man Efendi-

Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları -Ebu Sehl Nu’man Efendi-

Avusturyalı tarihçi Joseph Von Hammer tarafından XVIII. yüzyılın en önemli tarihçilerinden biri olarak nitelendirilen Ebû Sehl Nu‘mân Efendi’nin Tebriz yıllarını ele alan manzum destanı, Mehmet Kalaycı ve İsmail Alper Kumsar tarafından yayına hazırlandı. Bu kitap aynı zamanda, hayatı ve eserleri hakkında şimdiye kadar pek az şey bilinen Nu‘mân Efendi hakkında kapsamlı bir monografi çalışmasıdır.

Kitapta, taşradan çıkıp maaşlı bir görev talebiyle İstanbul’a gelen parlak bir ilim öğrencisinin burada aylarca beklemesi, deneyimi olmadığı halde Tebriz gibi bir şehirde müftü olarak görevlendirilmesi, Safevilerin şehri istilası sırasında esir olmaktan son anda kurtulması, İstanbul’da Patrona Ayaklanması nedeniyle devlet işleyişi sekteye uğradığı için sahipsiz kalması, bir dilenci gibi yardıma muhtaç vaziyette Güneydoğu Anadolu’nun şehirlerinde avare avare dolaşması, şir-pençe hastalığına yakalanması, rüşvetçi bir kethüdanın iftirasına uğrayarak amiri tarafından sürgüne yollanması ve önce İzmit’te, sonra da güneydoğu şehirlerinde hayata küsmüş bir vaziyette; ama bir gün kaderin kendisine mutlaka güleceği ümidiyle aylarca beklemesi yer almaktadır.

Bu eser, Nu’mân Efendi’nin hayatı üzerinden dönemin sosyo-politik ve dinî-kültürel yapısına sarkabilme fırsatı sunan bir tarih vesikasıdır. Burada hem Nu‘mân Efendi vardır hem de onun zihin dünyasının süzgecinden geçmiş bir Osmanlı fotoğrafı.

Künye

Künye

Kitabın adı: Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları -Ebu Sehl Nu’man Efendi-

Kitabın yazarları: Mehmet Kalaycı & İsmail Alper Kumsar

Yayınevi: Hitabevi Yayınları

Yayın yeri: Ankara 

Yayın tarihi: 2017

Künye: Kalaycı, Mehmet - Kumsar, İsmail Alper .(2017). Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları -Ebu Sehl Nu’man Efendi-. Ankara: Hitabevi Yayınları.


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)