menu
Mükemmel Hayran kaldım Komik Eğlenceli Beğenmedim Yok artık! EW!
Herkes bakar ama bakmayı bilenler görürler. Düşüncelerinizi, bakış açılarınızı değiştirebileceğiniz bir eser Küçük Prens. Antoine De Saint-Exupéry'nin kaleminden...

"İnsan gerçekleri yalnız kalbiyle görebilir." dedi Küçük Prens. Gözlerin yaratılmış temel şeyleri göremeyeceğini savundu ve bundan dolayı kuşların Simurg'u Kafdağı'nın ötesinde araması gibi Küçük Prens de doğruyu-yanlışı, sevgiyi, kardeşliği, yardımseverliği ve daha nice kutsal duyguyu gezegenleri gezerek yaratılmış varlıkların dilinde aradı ve bu arayışını onların dilinde hikayelendirdi. 

Kalbin en derinlerine sevgi ile dokundu ve okuyan herkesin hisleriyle hemhal olmasını sağladı. İnsanlar birer ruh taşır eğer bu ruhu harekete geçirebilirlerse ki bu kalpleri ile görebildikleri zaman olabilir gerçeği görmeye başlayabilirler. Kalpleri ile görmek isteyen insanlar ise çoklu düşünebilmelidir. Saf, temiz ruhlu olmalıdırlar. Ruhlarını kirletmemeleri gerekir. İşte bu sebepledir ki baş karakterimiz ruhu kirlenmemiş küçük bir prenstir yani küçük bir çocuktur. Yani çocuklar gibi saf, temiz ruhlu ve çoklu bakabilen, yaratıcı düşünebilen insanlar kalpleri ile görebilirler. 

Yazar tüm bunları II. Dünya Savaş'ının yıkıcı etkilerini zihinlerden silmek, kalpleri tüm kötü duygulardan arındırmak, yerlerine sevgi ve barış tohumları ekmek için iç dünyasını okurları ile paylaşmıştır. Sahra çölünde bir pilot ile gezegenleri gezmeye karar vermiş olan küçük bir prensin karşılaşmasını ve bu karşılaşma sonucu ortaya çıkan güzel konuşmaların, güzel fikirlerin hikayesidir Küçük Prens. Kendisi de bir pilot olan yazar eserinin baş karakterinden öğütler alan bir pilot olarak düşünülebilir. Hatta Dünya dışından bir gezegenden gelmiş olan Küçük Prens çocukları, pilot ise yetişkinleri temsil etmektedir. Yani çocukların fikirlerine saygı duymalı, onların temiz kalpleri ile görmeyi başarmış oldukları durumları desteklemeli, onları dinlemeli ve düşüncelerini bastırmamalıyız. Çocukların bakış açıları çok geniştir ama büyükleri tarafından bu bakış açıları köreltilir. Her zaman yaratıcı fikirleri olan, zeki, pratik düşünen, çoklu düşünebilen çocuklarımız olmasını isteriz veya öyle insanlar olmayı isteriz değil mi? Ama bu düşüncelerimiz büyüklerimiz tarafından hep bastırılır ve köreltilir. Bize kendimizi ve çocuklarımızı nasıl yetiştirmemiz gerektiğini küçük basit hikayelerle anlatan güzel bir eserdir Küçük Prens.

Eser her yaştan insana her yaşında hitap etmektedir. Bir çocuk kitabı olan Küçük Prens vermiş olduğu değerli fikirler bakımından tüm insanlığa hitap eden bir esere dönüşmüştür. 


MÜVERRİH interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Benzer Yazılar