Edebiyattan, az bilinenlerden oluşturduğumuz bu testte bakalım kaç doğru yapabileceksin! Sonucunu paylaşmayı unutma...
0
1
2,336
okunma

1. Yahya Kemal'in annesine aşık olduğu ünlü şair kimdir?

1. Yahya Kemal'in annesine aşık olduğu ünlü şair kimdir?

Yirminci yüzyıl Türk Edebiyatı'nın en büyük iki şairinin tanışması hoca-öğrenci ilişkisine dayanır. Yahya Kemal  şairimize özel dersler veren edebiyat hocasıdır. Evlerine sık sık gider gelir. Ancak arada dünyalar güzeli bir sorun vardır: Şairimizin annesi... çoğu aristokratı peşinden sürükleyen güzelliği ile ünlü ressam Celile Hanım ve Yahya Kemal arasında aşk alevlenmiştir. Bunu duyan küçük şairimiz, hiddetlenir ve tam da kendisine yakışır bir yöntemle hocası Yahya Kemal'i tehdit eder. Onun paltosunun cebine şu notu bırakır: "Hocam olarak girdiğiniz bu eve babam olarak giremezsiniz..." 

Dedikoduya göre, bu mesajdan sonra Yahya Kemal uzunca bir süre küçük şairimizin korkusundan cebinde tabanca ile gezmiş.


Bu şairimiz kimdir?

2. Paris'ten İstanbul'a kadar bisikletle gelen şairimiz kimdir?

2. Paris'ten İstanbul'a kadar bisikletle gelen şairimiz kimdir?

Şairimiz Paris'te iken ikinci dünya savaşı patlak verir ve Almanlar Paris'i bombalamaya başlar.  Kaos ortamında araç bulamayan şairimiz, Paris'ten İstanbul'a kadar bisikletle geldiği iddia edilir. 

İnsan, onu da bulamasaydı koşarak gelebilir miydi diye sormadan edemiyor.

Bu şairimiz kimdir?

3. Oğuz Atay Hangi Ölümsüz Eserini Yusuf Atılgan'ın Aylak Adamından esinlenerek yazdı?

3. Oğuz Atay Hangi Ölümsüz Eserini Yusuf Atılgan'ın Aylak Adamından esinlenerek yazdı?

Toplamda 10-15 cümlelik bir pasajdan yaklaşık 700 sayfalık bir kitap çıkaran Oğuz Atay, bitirilememesiyle ünlü olan Tutunamayanlar’ı Yusuf Atılgan’a göndermiş ancak Yusuf Atılgan hiç ilgilenmemiş; yakın çevresine de üzüntülerini bildirmiş. Oğuz Atay’ın vefatının ardından bunu duyan Yusuf Atılgan ardından şunları söylemiş: “Tutunamayanlar'ı çok beğenmiştim ama böyle bir kitabı yazan birinin benim yorumuma ihtiyacı olmadığını düşünmüştüm. Keşke hayatta olsaydı da bunu kendisine söyleyebilseydim.”


Bu eser hangisidir?

4. Nazım Hikmet, Yaşar Kemal'in hangi eserini Rusça'ya çevirdi?

4. Nazım Hikmet, Yaşar Kemal'in hangi eserini Rusça'ya çevirdi?

Yaşar Kemal'in Nâzım Hikmet'le ilgili bir anısını vefatının ardından yakın dostu Zülfü Livaneli şöyle yazmıştı: "Paris’te Abidin Dino’yla birlikte Nâzım Hikmet’i tren istasyonunda karşılamışlar. Nâzım demiş ki 'Yaşar, romanını okudum. Eğer bana bu kadar zulmetmeselerdi, bunca yıl hapis yatmasaydım, belki ben de senin kadar güzel bir şey yazabilirdim ama olmadı.' Yaşar Kemal, 'Koca Nâzım’ın genç bir adamla alay etmesi yakışık alıyor mu?’' diyerek oradan ayrılmış ve küsmüş. Neden sonra anlatabilmişler ki Nâzım alay etmiyor, içinden gelenleri söylüyor."

Birinci ve ikinci ciltleri Türk edebiyatının en çok satan kitaplarından olan eserimiz Rusça’ya Nâzım Hikmet’in o büyülü diliyle çevrildi. 

Bu eserimiz hangisidir?

5. Yahya Kemal, hangi şairin şiirini duyunca Garip Akımına olan fikri değişti?

5. Yahya Kemal, hangi şairin şiirini duyunca Garip Akımına olan fikri değişti?

Aruzu savunan ve garip akımını eleştiren Yahya Kemal Beyatlı, vapurda şairimizin okuduğu şiirden çok etkilendi ve fikrini değiştirdi. Garip akımı şairlerini cahil ve geri olarak niteleyen Yahya Kemal Beyatlı, sohbet ortamlarında mutlaka şiir okutur ve yeni şiirleri dinlerdi. Bir gün vapurda yine “Yeni şiir var mı?” diye sordu ve tesadüfen orada olan şairimiz Efsane isimli şiirini okudu. Çok şaşıran Yahya Kemal Beyatlı, “Biraz daha gayret ederseniz, bizi de geçeceksiniz” dedi. Bunun üzerine şairimiz şakayla karşılık şu sözleri söyledi: “Aman üstat, biz bu şiirleri alay etmek için yazıyoruz.”

Bu şairimiz kimdir?

6. Kafasını beğenmeyerek şiirler yazan şairimiz kimdir?

Şairimiz, kendisini hiç beğenmiyor ve hatta çirkin buluyordu. Öyle ki, yakınları tarafından epey heybetli bulunan unutulmaz yazar kafası için özel bir şiir yazdı ve hiç beğenmediği kafasından “cehennemde yetişmiş bu kafa” diye bahsetti.

Bu şairimiz kimdir?

7. Yardımcısı olarak aldığı kadınla daha sonra evlenen edibimiz kimdir?

7. Yardımcısı olarak aldığı kadınla daha sonra evlenen edibimiz kimdir?

Görme sorunu ilerleyen yaşlarında iyice artınca gözlerini (biraz da çok okuduğundan) tamamen kaybeder. Kendisine artık bir yardımcı gerekmektedir. Şairimiz biraz çapkınlık yapar ve o yardımcısı, daha sonra eşi olur. Bir de, kütüphanesinde kitapların her birinin yerini ezbere bildiği söylenir. Bir kitabı istediğinde rafını, sırasını ve kitabın sayfasını söylemesi yeterliymiş. Belki hanımı yormak istemediğindendir, kim bilir? 

Bu şairimiz kimdir?

8. Kendi ölümünü yazan şair kimdir?

"Ameliyatımı icra ettim, hiçbir ağrı duymadım. Kan aktıkça biraz sızlıyor... Bundan tatlı ölüm tasavvur edemiyorum. Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. Baygınlık gelmeye başladı."

Okuduğunuzda irkildiğiniz bu satırlar ilk Türk materyalisti olarak tanınan şairimize ait intihar mektubundandır… Yaşamı kadar intiharı da ürperticidir. Son gecesinde evine gelip odasına kapanır hizmetçisine rahatsız edilmek istemediğini söyler. Vücuduna morfin enjekte ettikten sonra her zaman yanında taşıdığı neşterini çıkarır bileklerini dört yerinden keser gördüklerini son derece vakur bir şekilde yazar. 

Bu şairimiz kimdir?

Bu soruların hepsini bilen henüz çıkmadı! Edebiyattan ne kadar anlıyorsun?


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)