Yunus Emre hakkındaki temel bilgilerden bir test hazırladık. Hadi bakalım Yunus'u ne kadar tanıyorsun. Hem eğlenceli hem de öğretici. Sonucunu paylaşmayı unutma ;)
0
0
2,684
okunma

1. Yunus Emre'nin İlk Olarak Gittiği Pîr, Hacı Bektaş Velî'dir. Doğru mu Yanlış Mı?

1. Yunus Emre'nin İlk Olarak Gittiği Pîr, Hacı Bektaş Velî'dir. Doğru mu Yanlış Mı?

Yunus Emre, küçükken okula gider ama alfabeyi bir türlü öğrenemez. Bu yüzden de okulu bırakıp köyünde çiftçilik yapmaya başlar. Bir süre sonra yaşadığı yerde başlayan kıtlıktan, kendisi de etkilenir. Kırşehir’e yakın Sulucakarahöyük’te birisinin insanlara yardım ettiğini duyması üzerine, onun yanına gitmeye karar verir. Bu amaçla yola çıkan Yunus Emre, yine de eli boş gitmemek ister ve yol boyunca alıç toplar.

Pîr, dergahına gelen Yunus Emre’nin bu hoş davranışından çok etkilenir. Yunus’un buğday için geldiğini öğrenince de şöyle der: “Sorun bakalım buğday mı ister, himmet mi?” Yunus Emre, bu soru üzerine himmet karın doyurmaz diyerek buğdayını alıp tekrar yola çıkar. Ama yolda pişman olur ve dergaha geri döner.

Bu pîr Hacı Bektaş Velî'dir. Doğru mu yanlış mı?

2. Yunus Emre Sadece Hece vezniyle şiirler yazmıştır. Doğru mu Yanlış mı?

Yunus Emre adı, her Türk ve Türk kültürünü tanıyıp seven herkes için bir şeyler ifade eder. Şiirlerinde, her devrin okuyucusu ya da dinleyicisi kendini etkileyecek bir şey bulmuştur. İlk kez Yunus, şiirlerinde büyük ölçüde Türkçe kullanmıştır. Yunus'la birlikte dil, daha renkli, canlı ve halk zevkine uygun bir hale gelmiştir. Şiirleri kısa zamanda yayılarak benimsenmiş ve ilahi olarak da söylenerek günümüze dek ulaşmıştır.

Yunus Emre şiirlerini sadece hece vezniyle yazmıştır. Doğru mu yanlış mı?

3. Bu Şiir Yunus Emre'ye Aittir. Doğru mu Yanlış mı?

3. Bu Şiir Yunus Emre'ye Aittir. Doğru mu Yanlış mı?

Yunus Emre, Anadolu'da halk tarafından çok benimsenmiştir. Beğenilen, anlam ifade eden şiirler kendisine isnat edilmiştir. 

Yukarıda yazılı olan şiir Yunus Emre'ye aittir. Doğru mu yanlış mı?

4. Yunus Emre Tekke Edebiyatı şairidir. Doğru mu Yanlış mı?

4. Yunus Emre Tekke Edebiyatı şairidir. Doğru mu Yanlış mı?

Yunus Emre yalnızca Tasavvufla, dinle ilgili konularda, genellikle coşkun, zaman zaman da öğretici şiirler yazmıştır. Konuları bu çerçevenin dışına pek çıkmaz. Ama soyut bir dünya kurarak değil de, yaşadığı somut dünyanın çağrışımlarıyla yazdığı için, şiirleri aydınlık, sıcak, daha önemlisi, çağımızın insanına, öbür dünya özlemiyle yanmayan, Tanrı'ya kavuşmak gibi bir sorunu bulunmayan çağdaş insanlara da cana yakın gelen, şaşırtıcı bir gözlem gücüyle yüklü şiirlerdir. 

Yunus Emre Tekke Edebiyatı şairidir. Doğru mu yanlış mı?

5. 200 Liralık banknotun üzerinde aşağıdaki şiir yazmaktadır. Doğru mu Yanlış mı?

5. 200 Liralık banknotun üzerinde aşağıdaki şiir yazmaktadır. Doğru mu Yanlış mı?

200 ₺'lik banknotu hepimizin malumu olduğu üzere pek çoğumuz görmemiştir. Görmeyenler şansını deneyebilir. Görenler için soralım. 

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır

Yukarıdaki  şiirin ilk iki dizesi 200₺'lik banknotun üstünde yazmaktadır. Doğru mu yanlış mı?

6. Eskişehir'de Yunus Emre türbesi vardır. Doğru mu Yanlış mı?

6. Eskişehir'de Yunus Emre türbesi vardır. Doğru mu Yanlış mı?

Yukarıda bahsettik. Yunus Emre, halkın gönlünde taht kurmuş, benimsenmiş bir şairdir. Birçok yerde Yunus Emre'nin türbesinin olduğunu söylenmesi de bunun en büyük kanıtlarından birisidir. Yunus'un Karaman'da Yunus Emre Camii avlusunda, Bursa'da, Kula ile Salihli arasında Emre Sultan köyünde, Erzurum'da, Duzcu köyünde, Isparta'nın Keçiborlu ilçesi civarında, Aksaray'da, Afyon'un Sandıklı ilçesinde, Ordu'nun Ünye ilçesinde, Sivas yakınında bir yol üstünde türbesi olduğu söylenmektedir. 

Eskişehir'de Yunus Emre türbesi vardır. Doğru mu Yanlış mı?

7. Yunus Emre'nin eserinin adı Risalet'ün-Nushiyye'dir. Doğru mu Yanlış mı?

7. Yunus Emre'nin eserinin adı Risalet'ün-Nushiyye'dir. Doğru mu Yanlış mı?

Yunus Emre'nin birçok şiiri halk tarafından ezberlenmiş, ilahi olarak seslendirilmiştir. Yunus Emre'nin basılı olarak 2 eseri bulunmaktadır. Bunlardan birisi divan'ıdır. 

Yunus Emre'nin diğer eserinin adı Risalet'ün-Nushiyye'dir. Doğru mu yanlış mı?

Doğru mu Yanlış Mı? Yunus Emre'yi Ne Kadar Tanıyorsun?


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)