Doğduğun veya yaşadığın şehri ne kadar tanıyorsun?
Ankara’da -en azından çoğumuzun- aynı mahallede olup her gün üzerinde geçerken bilmediği, durup incelemediği bir tarih var.

AKKÖPRÜ

AKKÖPRÜ

Yapım      : 1222

Türü        : Kemer köprü

Malzeme : Kesme bazalt taş


Ankara’da -en azından çoğumuzun- Akköprü’de aynı mahallede olup her gün üzerinde geçerken bilmediği, durup incelemediği bir tarih var. Akköprü, Varlık Mahallesi’ndeki tarihi Selçuklu köprüsü…

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde, Akköprü semtinin Varlık Mahallesi’nde bulunan Anadolu Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubad zamanında yaptırılmış tarihi bir köprü olduğunu biliyor muydunuz? Bu köprü, 1222 yılında eski Bağdat Ticaret Yolu’nun geçtiği bir konumda, Ankara Valisi Kızıl Bey tarafından yaptırılmıştır. Köprü günümüze kadar sağlam durumunu koruyabilmiş, bugüne kadar gelebilmiş Selçuklunun nadir tarihi yapıtlarından biri. 

Ankamall alışveriş merkezinin karşısında yer alan ve Akköprü metro istasyonundan çıkınca gözüken bu tarihi eser, bugün sadece üzerinde yaya geçişi olan “Akköprü” adlı tarihi köprüdür.

Zaten semt de adını bu köprüden almış olmalıdır ki buraya Akköprü denilmektedir. Akköprü; Çubuk Çayı, İncesu Deresi ve Hatip Çayı’nın (Ankara Çayı) birleştiği noktada yaptırılmış tarihi bir köprüdür. Yapı, 1959 tarihinde kentsel sit alanı olarak tescillenmiştir.

Osmanlı döneminde şehirden askere veya hacca gidenler, bu köprü başından topluca uğurlanırmış. Ayrıca halk arasındaki bilgilere göre de o dönem yetişen çıraklar ustalık belgesini bu köprüden geçtikten sonra (bir ucundan bir ucuna yürüyüp son yerde) alırlarmış. Böylece ustalık belgeleri bu köprü üzerinde herkes tarafından görülerek tescillenirmiş.

“Akköprü muntazam yontulmuş andezit taşlarıyla yapılmış olup inşasında yer yer İlkçağ’dan kalma üzerleri işlemeli veya yazılı, devşirme taşlar da kullanılmıştır. Sivri kemerli, yedi gözlü olan köprü 77 m. uzunluğunda ve 7 m. genişliğindedir. Ortadaki en yüksek ve büyük göz 10 metre açıklığındadır. Diğer gözler her iki uca gittikçe alçalır ve ufalırlar. Birkaç defa tamir edildiğinden esas biçimi bozulan köprü, 1970’teki son tamirinde bir dereceye kadar eski görünüme döndürülmeye çalışılmıştır. Akköprü, Selçuklu Devri Türk köprü mimarisinin en güzel eserlerinden biridir” (Eyice 1989, İslâm Ansiklopedisi Cilt 2, sayfa: 274-275).

1927-37 yılları arasında kullanılan 5 liralık banknotun arka yüzünde bulunan Akköprü resmi

1927-37 yılları arasında kullanılan 5 liralık banknotun arka yüzünde bulunan Akköprü resmi

interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!