aşk ile kalbin ilişkisi

Biri diğerinin vasıtası Aşk ve kalp

 Kalbin bir mekansal yolculuğa doğru çıktığını biliriz. Fakatbu dünyevi hengâmeler ile kaplanmış örtülü yüzüdür. Düş ve gerçek. Bu ve bunuyansıtan muhayyile idrakinin farkında mıyız? Önce hilkati gerçekleşen bir et parçasıve ardından gelen adı aşk ve yine alabildiğine sevme hevesi. Aşk, hep başkasında aradığımız unsur değil miydi? Her şeyöylesine iptidai ve sıradanlaşmış gibi. Bizler mi farklı manalar yüklüyorduk buolan ikiliye?  Bilhassa uzmanlar buikilinin arasında ilişkinin, tıbbi bağlantılarında bulunduğunu belirtiyor.Aşkın yaratıcı tekliği kalbin nefes alan aralıklarından içeri girer. Aksitakdirde cansız ve nefessiz kalpte barınması pekala imkansızdır. Öyleyseburadaki mantık çerçevesinin reel olanını belirtiyor. Evet organlarımıziçerisinde yaşam bulgularının devamını sağlayan bir kalp bulunurken, ayrıca bunacanlılar yoluyla muhtelif anlama bağlamlarını içermesiyle yer edinmiş bir alanıda bilinmekte. İnsanların kalbe yönelik öyküleri onun daha çok hayalintezahüründen ibaret olmasıdır.

Zira düş safhası bir köşede dursun diğer methiyeleri,mübalağa başvurumlarını neredeyse görmeyiz. Binlerce yıllık, “kalbinpaslanmış-kötü kalpli-iyi kalpli-kalbi yumuşak-kalbim kırıldı” ve “Kalp çarpıntısı-Kalpritmi-Kalp sıkışması” arasındaki farklar gibi düş ve gerçek için de budur.

Yazıyı tamamlamış, bir ferahlık ve paylaşacağımın efsunuylasırtüstü uzanmış düşünme hissiyatında idim. Fakat bir ara bu hususta “Aşk ve Kalp”başlığında şiire rast geldim. O isim rubaileri ile ününü yükseltmiş ÖmerHayyam’dı.

 Aşk Ve Kalp

Bir kalb ki onun sevmesialdanması yok
Tutkunluğu yok , bir güzele yanması yok 
Bin kez yazık olsun sevgisiz yüreğe
Aşksız geçecek günlerin faydası yok

(Ömer Hayyam)

 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


BUNLARI DA GÖRMEK İSTEYEBİLİRSİN!