menu
Mükemmel Hayran kaldım Komik Eğlenceli Beğenmedim Yok artık! EW!

Süleyman’dan Hakkın Alır Karınca

Kanûnî Sultan Süleyman ve Karınca Hikâyesi

Süleyman’dan Hakkın Alır Karınca

Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemi… Avrupa’yı titreten, karşısına çıkmaya cesaret edilemeyen üç kıtanın hükümdarı Batılıların da dediği gibi Muhteşem Süleyman… Siyasetiyle, merhametiyle, zekâsıyla, gücüyle, kudretiyle, şairliğiyle Kanûnî Sultan Süleyman… Ömrü fetihlerle geçen ve seferdeyken vefat eden büyük hükümdar nadir bulunduğu sarayında...

Kanûnî, devlet işlerinden yorulunca nefeslenmek için saray bahçesinde gezinmeye çıkardı. Dedesi Fatih’in yadigârı Topkapı Saray’ında gezindiği güzel bir gündü. Saray bahçesinde başta kendi elleriyle de diktiği ağaçlar olmak üzere bahçeyi kontrol eder; ağaçları, kuşları ve denizi seyre dalardı.

Dünya siyasetini en ince ayrıntısına kadar bilen, inceleyen bir hükümdardı. Bahçedeki bazı ağaçların yapraklarında zararlı bir şeyler olduğunu da fark edecek kadar da dikkatli biriydi. Ağaçlara yaklaştı ve baktı… Ağaçlardan birinin karıncalar tarafından sarıldığını ve engel olunmazsa ağacın çürüyeceğini gördü.

İlk olarak hepimizin aklına gelen şeyi yapmayı düşündü. İlaçlamayı… Böylece ağaç karıncalardan kurtulacaktı. Ama hepimizin çok da yapamadığı bir şeyi de düşündü… Her zaman vereceği kararları ve sonuçları iyi düşünen merhametli ve zeki bir hükümdardı. Karıncalar da can taşıyordu ve bunun bir vebali vardı.

Durumu en yetkili kişiye hocası ve aynı zamanda şeyhülislamı olan Ebussuud Efendi’ye sormaya karar verdi. Konuyu hocasına Ebussuud Efendi’ye danışacaktı. Hocasının makamına gitti ve orada onu göremedi. Bunun üzerine rahlenin üzerinde bulunan kâğıda bir şeyler yazıp çıktı.

Daha sonra Ebussuud Efendi makamına gelince rahlenin üzerinde yazılı kâğıdı gördü. Şeyhülislam Efendi de aynı şekilde kâğıda bir şeyler yazıp rahleye bıraktı. Biraz sonra geri gelen hükümdar yine hocasını göremedi; ama cevap verilmişti. Bıraktığı kâğıda baktı…

Kâğıtta neler mi yazıyordu? Büyük devlet olmanın, büyük hükümdar olmanın, büyük şeyhülislam olmanın sözü yazılıydı. Kanûnî, hocasına bir beyit yazmış ve sormuştu:

“Dirahta ger ziyan etse karınca

Günah var mıdır anı kırınca?”

Şeyhülislam Ebussuud Efendi de bu soruyu aynı şekilde bir beyitle cevaplamıştı:

“Yarın Hakk’ın divanına varınca

Süleymân’dan hakkın alır karınca”

Hasan Emrahinteractive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Benzer Yazılar