Sevdiğiniz, izlediğiniz ve kitaplarını okuduğunuz yazar, şair, sinema sanatçılarının ve düşünürlerin gerçek isimlerini ve takma adlarını merak ediyor musunuz?
4
8
15,504
okunma

İsim veya lakap, insanların karakterini, dünya görüşünü belirleyen, ortaya koyan bir unsurdur.

Türk edebiyatında da bu konu, önemli bir durum arz etmektedir. Öyleki bu unsur; mahlas, müstear isim şeklinde edebiyatımızda yer almıştır. Şair, yazar veya ünlüler mutlaka bir müstear isim edinmişlerdir.


Ön Söz’den:

“Yazarlar, edebiyatçılar, sanatçılar ya da başka meslekten olan kişiler, değişik gerçeklerle yazılanların ya da yaptıkları işlerde gerçek isimlerinin dışında kendilerine takma isim seçer ve kullanırlar.

Okuyucular ve araştırmacılar için bu takma isimlerin kime ait olduğunu bilmek, hep merak konusu olmuştur. Edebiyat tarihi araştırmalarında da müstear isimler, her zaman önemini korumuştur.

Uzun süre değişik kaynaklardan yapılan derleme sonucu bu müstear isimler sözlüğü hazırlandı. Çalışmaya zenginlik katmak için bazı ses ve sinema sanatçılarının takma isimlerine de yer verildi” (Çetin 2006: 3).


Nurullah Çetin – Takma Müstear İsimler Sözlüğü

Kitabın adı: Takma-Müstear İsimler Sözlüğü

Kitabın Yazarı: Nurullah Çetin

Yayınevi: Edebiyat Otağı Yayınları

Yayın yeri: Ankara

Yayın tarihi: Kasım 2006

Baskı: 1. Baskı

Sayfa sayısı: 260

Künye: Nurullah Çetin. (2006). Takma-Müstear İsimler Sözlüğü. (1. Baskı). Ankara: Edebiyat Otağı Yayınları.


-Kitabın Genel Özellikleri:

- Kitap 2 bölümden oluşmuştur.

1. Bölümde: Türk edebiyatında müstear (takma ad) isimler; mahlas geleneği; Divan, Halk ve Yeni edebiyattaki mahlaslar; yazarların/şairlerin takma isim almalarının sebepleri; yöntemleri; lakap kullanmanın olumsuzlukları ve yararlanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir.

2. Bölümde ise önce “asıl isim-takma isim” sonra da “takma isim-asıl isim” şeklinde yazarların, şairleri, düşünürlerin gerçek isimleri ve takma adları verilmiştir.

- İsimler, A’dan Z’ye sıralanmıştır.

- Adı geçen tüm isimlerin parantez içinde doğum ve ölüm tarihleri de verilmiştir.


Kaynakça:

Nurullah Çetin. (2006). Takma-Müstear İsimler Sözlüğü. (1. Baskı). Ankara: Edebiyat Otağı Yayınları.


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)