İlk Yazım
2
2
3,226
okunma

Ben Kimim?

Ben Kimim?

Herkese merhaba, 

Bu bir kendini tanıtım yazısı değil ama ilk yazım için ideal bir yazı olacağını düşünüyorum. Size küçük bir sahil şehrinden sesleniyorum. Saatler 5'i gösteriyor, sabah ezanı okunmak üzere ve güneşin doğmasına sanırım bir saat daha var. 

Ben kendinden bahseden insanları sevmem, nedenini soracak olursanız kimsenin kendini tarif edebileceğini zannetmiyorum. Yani kimse kendine kötüyüm demiyor öyle değil mi? Bana gelirsek yeterince kötüyüm, fazlasıyla iyiyim. En azından öyle olduğumu düşünüyorum. 


Gelelim yazmak meselesine... 

Vivre pour écrire... Yaşamak için yaz. Bu arada size 3 dil bildiğimi söylemiş miydim? Ne kadar bildiğim tartışılır tabi. Her neyse babam para etmeyen şeyler için insanları meşgul etme der. 

Yazmak benim için çok farklı bir hayat. Kalemin ucunda ikinci bir bene teslim oluyorum sanki içimde başka birisi var ve bir şeyler söylüyor; ben ona sadece çevirmenlik yapıyorum. Bu akıp giden bir güfteye beste olmak gibi bir şey. Sanırım bunu daha iyi tarif edemezdim. İnsan yaşarken nasıl ölümsüz olur? Yazarak... Benim için her şiir, her deneme, her roman birer ağaç fidesinden ibaret ve ben onları koca bir ormana dönüştürüyorum. Şu an sadece Mavilikler adında küçük bir şiir kitabım var ama henüz basılmadı. Haftaya çarşamba piyasada olacak, basıldığı zaman buradan duyurusunu yapacağım. Yılbaşında ise Allah sağ bırakırsa bir romanım yayınlanacak. Adı Balerin! Onu da buradan duyuracağım.  

Burada kitap eleştirileri yapmayı, satranç oyuncularının biyografilerini ve satrancın size anlatmak istediklerini anlatacağım. Gezip gördüğüm yerlerden bahsedeceğim. Sizi Viyana'ya, Venedik'e, New York'a, Key West adalarına, Kanada sınırına, Anadolu'ya ve Trakya'ya ve memlekete; Kırım'a götüreceğim. Biraz da eğitim meselesine değineceğiz, öğretmen olduğumdan beri içine düştüğüm sistem hakkında size fikir sunmaya çalışacağım. Sonra size bilimi sevdirmeyi düşünüyorum. Fibonucci'yi, Gaus'u, Kopernik'i, Pitagoras'ı, Anaksimandros'u ve daha nicesini... En önemlisi size fikir sunmaya geldim. 

Fikir yaşarsa insan da yaşar... 


Emre Erden 


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!