Bir devrin son neslinin romanı #HalidZiya

             BİR DEVİR ROMANI: NESL-İ AHÎR

 

 TÜRÜSosyal eleştiriler ihtiva eden, II. Abdülhamid Dönemini anlatan tarihi bir roman.

YAYIN EVİÖzgür Yayınları -İstanbul

YAYIN YILI: 1908-1909 Tarihlerinde bir gazetede tefrika edilşmiş. 1990 Yılında ilk defa Latin harfli basımı yapılmıştır.2009 tarihinde yeniden düzenlenerek birinci baskısı yapılmıştır.

 SAYFA: 618 

 

YAZAR HAKKINDA BİLGİ

 Halid Ziya Uşaklıgil İstanbul doğdu. İlk tahsilinden sonra Fatih Askeri Rüştiyesine girdi. 17 yaşında okuldan ayrıldı. 1884’te Nevruz gazetesinde çalışmaya başladı ve daha sonra Hizmet ve Ahenk gazetelerini kurdu. İzmir Rüştiyesi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı. Türk Edebiyatı dersleri okuttu. Servet-i Fünûn dergisine girdi. İstanbul Üniversitesi’nde Batı Edebiyatı dersleri okuttu. Fransızca, İngilizce, Almanca,İtalyanca, Farsça, Arapça bilirdi. Modern Türk hikâye ve romanın babası sayılır. Çok sayıda eser vermiştir.

 

  KİTAP HAKKINDA BİLGİ:

  Halid Ziya’nın II. Meşrutiyet’ten sonra kaleme ele aldığı Nesl-i Ahir, yazarın ağır sosyal eleştirilerini de içeren son romanıdır. II. Abdülhamid döneminde uygulanan aşırı baskı ve hafiye teşkilatıyla insanların nefes alamaz noktaya geldiği, kayırma ve kollamalarla bozulan sosyal koşullar altında ezilen halkın yaşamı ve bunalan gençliğin yaşama, geleceğe ilişkin kaygıları bu romanda gözler önüne serilir. Bütün bu özellikleri ve geniş kadrosuyla Nesl-i Ahir bir ’devir romanı` dır.

 

   ÖZET:

 Kitabın başkahramanı Süleyman Nüzhet Osmanlı Devletinde çeşitli makamlarda çalışmış, görev almıştır. Dış İşleri Bakanlığı’nda göreve başladıktan sonra eşinin vefatıyla görevi bırakmıştır. Hayatını bundan sonra ülke dışı seyahatlerde geçirmiş, ardından Paris’te küçük memuriyetlerden başlayarak iş hayatına geri dönmüştür. O bu halde iken arkasında bıraktığı kızı Azra yatılı okulda okumakta, halası ve teyzesi sayesinde yalnızlık çekmemiştir. Artık kızının özlemine dayanamayan Nüzhet vatanına geri dönmeye karar vermiştir. Nüzhet Marsilya’dan kalkan gemiyle geri dönerken gemide dört Türk genciyle karşılaşır. Şakir ve İrfan vatanlarına geri dönmekte,Mücella ve Seniye ise hayallerini yaşamak için Paris’te kalmaktadırlar. Paris’e Şakir Siyasal Bilimler okumaya İrfan ise Konservatuvar okuma gitmiştir. Halid Ziya romanını bu kişiler üzerinden kurgulamıştır.

  İrfan yasal yollarla konservatuvar okumaya gidemez, babasının yasal olmayan yollarla göndermesiyle Paris’e gidebilir. Bu yüzden babası sorguya çekilir ve tutuklanır. Babası daha fazla sürgün hayatına dayanamaz ve intihar eder. İrfan babasının intikamını almak için hafiyelerin peşine düşer. Bu arada Şakir hafiye bir gencin kız kardeşiyle evlenir. Devlet adına yazılar yazar ve makaleler çevirir. İstemeden yaptığı bu işler yüzünden çok pişman olur. Nüzhet kızı Azra’ya münasip bir eş olarak İrfan’ı görür. Babasının ardından annesinin ölümüyle de tutunacak dalı kalmamış olan İrfan Osmanlının aydın gençlerinden olan arkadaşları Behiç, Şevket ve Daniş’in tutuklanmasıyla daha da dayanamaz ve intiharı aklına koyar. Yapacak başka bir şeyi yoktur kendine göre, çünkü o da aranıyordur. Nüzhet’ in böylelikle kızını evlendirme hayalleri suya düşer, Şakir ise bundan sonra kendisine daha farklı yol izler.

 

  ÜSLUP:

Yazarın üslubu ağır olmakla beraber akıcıdır. Vatanla ilgili bir fikrini karakterin ağzından şu şekilde ifade eder: “Bir köhne ağaç kurtlanmış, çürümüş, etrafında yangınlarla kavrulmuş ise onu rüzgârlar kırıp devirmeden önce keserler, eğer köklerinde henüz bir kuvvet varsa tekrar sürer, tekrar zinde taze yükselir, bu zamana ve talihe ait bir şeydir”.

 

ANAFİKİR:

 O dönemin gençleri Osmanlı Devleti’ni içinde bulunduğu durumdan kurtaracak güçte değildirler.

 

ŞAHSİ GÖRÜŞLERİM:

  Halid Ziya’nın diğer kitaplarına nazaran daha iyi, devletin sorunlarına inen, tarihle bağlantılı, daha gerçekçi bir romandır. Çıkmazlar içindeki bir devletin devrin kötü şartlarına rağmen düşmanlarına karşı mücadelesi etrafında karakterlerin karamsarlıkları başarılı bir şekilde gözler önüne serilmiştir. Nesl-i Âhir gerçekten de bir devir romanıdır. Herkesin okuması gereken kitaplardan biridir.


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!