menu
Mükemmel Hayran kaldım Komik Eğlenceli Beğenmedim Yok artık! EW!

Kitaplara Dair 9 İlgi Çekici Bilgi

Kitaplar tarihin en eski dönemlerinden beri var olan ve hayatımızın her alanında yardımına ihtiyaç duyduğumuz eserlerdir. Elindeki kitabın tarihini merak edenler için hazırladığımız bu yazıda, kitaplar hakkında daha önce hiç duymadığınız, 9 ilginç bilgiye ulaşacaksınız.

1. Fas'ta bir kitapçı...

Fas'ta bir kitapçı...

Dükkanın sahibi kendisine daha evvel duymadığı bir hikaye veya masalı anlatana bunun karşılığında kitap hediye ediyormuş. Dünyanın her köşesinden gelen insanların anlattıkları hikayeler bu kitapçıda toplanıyor.

2. Avrupa ülkelerinde en üst sosyoekonomik dilimdeki evlerde ortalama kitap sayıları

Avrupa ülkelerinde en üst sosyoekonomik dilimdeki evlerde ortalama kitap sayıları

Entelektüellerimiz de okumuyor sanırım.

3. Kitabı okumaya ne gerek var, filmini izlerim diyenlere güzel bir cevap

Kitabı okumaya ne gerek var, filmini izlerim diyenlere güzel bir cevap

“Bir kitap film olduğunda hikayenin büyük bir kısmı kaybolur...”

4. Irak’lı kitapçının sokakta bıraktığı kitapları için sorulan “Çalmazlar mı? sorusuna verdiği cevap:

Irak’lı kitapçının sokakta bıraktığı kitapları için sorulan “Çalmazlar mı? sorusuna verdiği cevap:

 “Okuyanlar çalmaz, hırsızlar da okumaz!”

5. Şimdiye kadar yazılmış en uzun cümle olarak kabul edilen cümle

Şimdiye kadar yazılmış en uzun cümle olarak kabul edilen cümle

Fransız yazar Victor Hugo’nun, 1862 yılında yazdığı Sefiller adlı romanı, en önemli  dünya klasikleri kitapları arasında yer almaktadır. Romantik akımının öncülerinden V. Hugo tarafından kaleme alınan Sefiller; birçok filme, tiyatroya ve müzikale konu oldu. Milli Eğitim Bakanlığının ortaöğretim öğrencilerine önerdiği, 100 temel eser arasında yer alan kitabın enler arasına girmesini sağlayan bir özelliği bulunuyor. Kitabın üçüncü bölümünde, üç sayfa süren bir cümle var ki oku oku bitmiyor. Tam 823 kelimeden oluşan bu cümle, şimdiye kadar yazılmış en uzun cümle olarak kabul ediliyor.

6. Dünyanın en küçük kitabı: Dört Mevsim Çiçekleri

Dünyanın en küçük kitabı: Dört Mevsim Çiçekleri

, 22 sayfadan oluşuyor. 0,75 X 0,75 milimetre ebatında olan kitap, bu boyutlarıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmış. Japonya’daki Toppan Yayınevi tarafından basılan kitap, şu anda Azerbaycan’da bulunuyor. Bu kitabı okuyabilmeniz için elbette özel bir mikroskoba veya merceğe ihtiyacınız var.

7. Şimdiye kadar yazılmış en uzun roman: Artamène ou le Grand Cyrus

Şimdiye kadar yazılmış en uzun roman: Artamène ou le Grand Cyrus

Şimdiye kadar yazılmış en uzun roman 13.095 sayfadan oluşuyor. 1649 ve 1653 yılları arasında yayınlanan Artamène ou le Grand Cyrus isimli kitap, 10 ciltten oluşuyor ve toplamda 2 milyona yakın kelime içeriyor. Fransız yazarlar Madeleine de Scudéry ve Georges de Scudéry tarafından kaleme alınan eser, bugüne kadar yazılmış en uzun roman unvanına sahip.

8. En çok dile çevrilen kitap: Küçük Prens

En çok dile çevrilen kitap: Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupéry’in 1943 yılında yayınladığı Küçük Prens’i sanırım okumayanımız yoktur.  Tüm zamanların en çok okunan ve en iyi kitapları arasında yer alan Küçük Prens, aynı zamanda Le Monde’un Yüzyılın 100 Kitabı listesinde yer alıyor. 7’den 70’e herkese hitap eden kitap, şimdiye kadar 253 ayrı dil ve lehçeye çevrildi. Küçük Prens’i ise yine bir masal kitabı olan Pinokyo takip ediyor.

9. İlk kitapta yazarın ismi yer almıyordu

İlk kitapta yazarın ismi yer almıyordu

Kendinize okumak için bir kitap seçerken belli kriterleriniz olmalıdır. Ya birileri önermiştir ya da adını çok fazla duymuşsunuzdur. Ancak bir kitabın tercih edilmesindeki en önemli faktör yazarıdır. Hani deriz ya, filanca yazar ne yazsa okurum diye… Çünkü o yazarın kalemini biliyor ve güzelliğinden artık emin olmuşsunuzdur. Bir kitabı seçerken de direkt kapağında yazan, yazarına bakarız. Ancak ilk basılan kitaplarda durum böyle değilmiş. En eski kitapların kapaklarında yazarlarının adına yer verilmiyormuş.interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Benzer Yazılar