Nagasaki'ye atom bombasının atılmasının ardından, kardeşinin cesedini ölülerin yakıldığı alana getiren Japon çocuğun hikayesi.

Fotoğrafı çeken Joe O’Donnel aslında bölgeye Amerikalılar tarafından gönderilen bir casustu. Görevi, Nagasaki ve çevresinde yüzlerce fotoğraf çekip bunları Amerikan genel kurmayına yollamaktı. Böylece yetkililer bombanın gücü hakkında daha iyi fikir sahibi olacaklardı.

Resimdeki çocuk hakkında konuştuğu şahitlerden biri, çocuğun durumunu şöyle anlatmıştı: "Ateşe doğru gelen 10 yaşlarında bir erkek çocuk gördüm. Sırtında bir bebek taşıyordu. O günlerde Japonya’da çocuklar küçük kardeşlerini sırtlarına alıp oyunlar oynardı. Önce böyle olduğunu zannettim. Fakat bu çocuğun havası tamamen farklıydı. Buraya çok ciddi bir sebeple geldiği meydandaydı. Ayakları çıplaktı ve yüzüne sert bir ifade yerleşmişti. Arkasındaki bebeğin kafası geriye düşmüştü, uyuyor gibiydi. Çocuk yaklaşık beş dakika kadar hiç kımıldamadan saygı duruşunda bulundu. Sonra, ölüleri yakan maskeli görevlilerden biri çocuğun yanına gitti ve bebeği bağlayan kayışları çözdü. İşte o zaman bebeğin ölü olduğunu anladım. Görevli, ölü bebeği aldı ve ateşin üstüne yerleştirdi. Çocuk ise kaskatı bir şekilde dakikalarca ayakta, durumu seyretti. Alt dudağını o kadar şiddetli ısırıyordu ki sonunda kan akmaya başladı. Kardeşinin cesedi alevlerin içinde tamamen kaybolduktan sonra, arkasını döndü ve sessizce ordan uzaklaştı."

Bu olay sonraları 1988 yılında Japon anime yönetmeni Isao Takahata Ateş Böceklerinin Mezarı adı altında anime bir film olarak yayınlanmıştır.

Bu olay sonraları 1988 yılında Japon anime yönetmeni Isao Takahata Ateş Böceklerinin Mezarı adı altında anime bir film olarak yayınlanmıştır.

Bir insana değer vermek, özen göstermek, onun kıymetini bilmek de bir kültürdür. Bunun eğitimi yoktur, kitaplarda da yazmaz. Yolu insan olmakta, insanca yaşamaktan, canlılara saygı duymaktan geçer.

Zulüm sahipleri nasıl ölür, nasıl verirler... Nasıl olur da başlarını rahat yastığa koyabilirler. Savaşta bombalananlar öldü de bombalayanlar ölmedi mi?


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


BUNLARI DA GÖRMEK İSTEYEBİLİRSİN!