Mankurt nedir?
Mankurtizm nedir
3
0
1,553
okunma

MANKURT-LAŞ-TIRILA-MAYANLARDAN MISINIZ

MANKURT-LAŞ-TIRILA- MAYANLARDAN MISINIZ?

Mankurt söylemini Rahmet olsun Kırgız Türk’ü yazarımız  Cengiz AYTMATOV kaleminden eşsiz bir anlatım ile biliyoruz. Eski Orta Asya ; Kırgız, Kazak, Altay efsane ve mitlerinde yapılan zulüm ve işkence türlerinden biridir. Hatta kalk arasında o kadar yer tutmuştur ki ; Birbirlerine kızdıkları zaman ‘Sen Mankurt musun? ‘ diyerek tepki gösterirler imiş. Filmlere ve kitaplara konu olan Mankurt literatürde yerini almış bir vaziyettedir. Toplumun duyduğu zaman dikkatini çeken oysa alternatif olarak bu hayret edenlerin kendileri bir Mankurt haline gelmişlerdir.

Mankurt nedir? Mankurtlaşmak  nedir?

Şöyle ki öncelikle Mankurt yapılacak kişinin saçı kazıtılır. Yani tabirimizle sıfıra vurulur. Akabinde Kırgızların Şire dedi (Deve derisi) kişinin başına gerilir. Şakak kısmından iyice gerildikten sonra; elleri ve ayakları bağlı vaziyette kızgın güneşin altına bırakılır. Cehenneme dahi şükredecek bir halde olan kişi kızgın güneşin etkisiyle deri tamamen gergin olur. Kişinin çıkan saçları derinin müdahalesine uğradığı için aynı şekilde kişinin kafasına geri batar. Yağlı deri ve kızgın güneş bu şekilde kişiye işkence eder. Ölüm ‘Mankurt’ adayı için bir kurtuluştur. Çünkü ölen kurtulur. Ölmeyen ise tamamen bütün “ Benliğini yitirir”. Evet benlik yitirilir bu işlemden sağ çıkan kişi artık “Kişilik” özelliğini kaybetmiş bir “Mankurt” olmuştur. Bütün hafızası yerle yeksan olmuştur. Artık o bir “Mankurt” olmuştur. İsmini, benliğini, Atasını, yer ve yurdunu unutmuştur. Artık o bir köledir.

Mankurt yaşayan bir ölüdür. Ne kimliği vardır, ne benliği. İsmini dahi bilmez. Tamamen talimatlar ile çalışır. Kölesi olmuştur Mankurtlaştıran sistemin. Artık diledikleri gibi kullanacaklardır Mankurtu. Çünkü o hem fiziken, hemde ruhen artık yitirmiştir kendisini.

Mankurtizm; Bahsettiğimiz mitlerden günümüze kendini korumuştur. Mankurt kavram ve eylemi Nirvana’sını yaşamaktadır. Günümüz de o kadar Mankurt mevcuttur ki. Kimliğini, benliğini, özünü satan kimliksizler mevcuttur. Mankurtluk günümüzde Kültürel Emperyalizm dediğimiz olgu ile kendisini göstermektedir. Kimsenin kafasına deve derisi geçirilmiyor ama kişi kendi kafasını Batıya satıyor. Hem bedenen, hem de ruhen bir satılmışlık söz konusu oluyor. Açar isek konumuzu; Kültürel Emperyalizm günümüzün Mankurtlaşmasıdır. Kültürel emperyalizm de gaye ;Kişiyi özünden uzaklaştırmaktır. Gelenek, görenek, örf ve ananelerinden ayrı kalmasına sebebiyet vermektir. Türk Kültürüne ait olmayan yapı ve unsurları Türk kültürü gibi içimize sokmaktır Kültürel Emperyalizm. Hatta Arap kültürünün İslami motif gibi hayatımıza dahil edilmesi bir Kültürel Emperyalizmdir. İslami hali Arap yaşamına dahil etmek. Arap derisini kafaya geçirip Mankurt yapmaktır. Oysa ki ulu ceddimiz ; Üç kıta, yedi denize ‘Kültür ve medeniyet’ aşısı yapar iken ‘Özüne sahip çık’ deniliyordu. Orhun abidelerinden aynı şekilde ters ‘Z’ dediğimiz husus da aynı şekildedir. Özüne dön denilmiştir. 

Bugün Mankurt halen gelen o kadar geniş bir topluluk vardır ki ; Kürsülerden Milli ve Manevi değerlerden bahseden ve Milli mukaddesatı ayaklar altına alanlar Mankurt olmuştur. Kendisine Türklüğün yâri  diyenler Türklüğün değil aslında Mankurtizm yâri olmuşlardır. Gençliğimizi bekleyen en büyük savaş Cehalet denilmiştir. Bu cehaletin bir adım ötesi Mankurt kavramıdır. 

O partiden bu partiye dolaşanlar, kendilerini Milliyetçi ilan edenler, Kandil ve Okyanus ötesi ile kol kola olanlar, Siyasal İslamcılar, Siyasal Atatürkçüler, Siyasal Milliyetçilerin alayı Mankurt olmuştur. 

Söylemlerde uzak bir terim olarak görünen Mankurt günümüzün en feci marazıdır. Türklüğünü unutan, benliğini yitiren kişi bir Mankurt olmuştur. Darwin teorileri ile yanıp tutuşan, Sosyalizm çarkına kapılan, Komünizm çekici ile düşlerini ezdiren, Komünizmin  orağı ile kafasını kopartan, ılımlı ideoloji ile benliğine hakaret eden ve bunun gibi eylemlerin girdabına kapılan Mankurt hale gelmiştir. Tarihinden ve benliğinden utanan kişi Mankurt olmuştur. 

Fiziken bir deriyi kafalarına sarıp güneşe bırakmaya mahal yoktur. Çünkü kendi benliklerini ve asaletlerini uçucu bir hale getirerek manen Mankurt olmuşlardır. Türk ırkını ret ederek. Türklüğe hakaret ederek veya Türk’üm dediği halde Türklüğün töre ve muhtevasından zerre nasipsiz olan Türk Kültürünün özüne ihanet eden Mankurt olmuştur. Nasıl bu kadar çabuk teşhis koyabiliyorsun diyecek kişiler elbette olacaktır. Türklük pazarda satılan bir ürün değildir. Ya da bir piyasa değeri değildir alçalsın veya yükselsin. Alçalan kişilerdir yükselen sadece ve  sadece Türklük gurur ve şuuru İslam Ahlak ve faziletidir. 

Milli ve Manevi mukaddesatını ayaklar altına alan, Özünü ve sözünü satan, kafasını kafatasçılara kiraya veren, Türk Milliyetçiliğinin karşısında olan eylem ve söylemlere kucak açan alternatif bir Mankurt pozisyonundadır. Kültürel Emperyalizm demek Mankurt demektir. Batı ve kirli düşüncelerin köleliği demektir. 

MANKURT OLMA! BOZKURT OL!

ERTUĞRUL SUBAŞI 


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!