menu
Mükemmel Hayran kaldım Komik Eğlenceli Beğenmedim Yok artık! EW!

Orta Doğu'daki Kavgaya Zeytindağı Tepesinden Bir Bakış (İnceleme)

Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Her Türk gencinin okuması gereken bir eser. Bir imparatorluğun ne zorluklar uğruna kurtarılmaya çalışılmasını anlatan bir eser.

Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girmesi üzerine Filistin’deki 4. Ordu Komutanlığı ve Suriye askeri valiliği görevlerini üstlenen Cemal Paşa'nın emir subayı olarak görev yapan Falih Rıfkı Atay'ın kaleminden çıkmış eşsiz bir eser. Filistin topraklarının nasıl savunulduğunu, karşılarında sömürgeler ile ayakta duran bir İngiliz ordusunun o döneme göre gelişmiş kıyafetleri ve silahlarına karşılık yıkılmak üzere olan ve yoksulluk içinde kalmış ama iman ruhu ile savaşan Osmanlı ordusunun hazin hikayesidir Zeytindağı. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin hayallerinden tutun da Cemal Paşa'nın Avrupaya yaptığı gezide nasıl karşılandığına kadar bir çok konuya değinen bu eser gazeteci kimliği ile bilinen Falih Rıfkı Atay'ın o dönemin kargaşasını en iyi anlatan eserlerindendir.  

Eser ismini Kudüs toprakları içerisinde bulunan Zeytindağı tepesinden almaktadır. Bu isim esere çok manalar yüklemiştir. Kavganın ve dövüşün hiç dinmediği Kudüs topraklarında bulunan bu tepe Mescid-i Aksa'nın seyredilebileceği bir tepedir. Yani Kudüs'ün çektiği çilelerin sadece küçücük bir bölümüne Falih Rıfkı bu isim ile tepeden bir bakış atmak istemiştir. 

I. Dünya savaşının zorluklarını çekilen çileleri anlatan Zeytindağı sadece savaşı değil bir imparatorluğun nasıl çöküşe doğru sürüklendiğini de anlatmaktadır. Yayınlanması için izin istemesine rağmen izin verilmeyen, yazılışının üstünden yıllar geçtikten sonra yayınlanabilen bir eserdir. 

Falih Rıfkı eserinde sadece kendi görüşlerine değil arkadaşlarının mektuplarına ve görüşlerine de yer vermiştir. 

Suriye topraklarından Filistin topraklarına kadar o bölgenin çektiği çilelerin küçücük bir bölümünü gösteren bir eser olan Zeytindağı her Türk gencinin üstünde düşüne düşüne okuması gereken önemli bir baş yapıttır. interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Benzer Yazılar