Abdülaziz dönemi zengin aileleri arasında geçen Yakup Kadri'nin eşsiz kaleminden bir aşk hikayesi Hep O Şarkı.

Osmanlı Devletinin son dönemlerinden olan Abdülaziz dönemi Batıya özentinin artmaya başladığı, şatafatlığın arttığı, taklitçiliğin başladığı bir dönemdir. Bu dönemin zengin ailelerini anlatan, yalıları, İstanbul'u, Boğazın kenarındaki yalılarda oturan zengin paşa ailelerini anlatan bir eser Hep O Şarkı. 

Abdülaziz Dönemi varlıklı ailelerinden bir paşanın kızı olan Münire Hanım, kendisi gibi bir paşa oğlu olan Cemil'e aşık olur. Bir aşk romanı olan Hep O Şarkı sevdiği adama kavuşamayan zorla başka birisi ile evlendirilen ve evlendirildiği adamın onu aldatması ile evini terk ederek tekrar sevdiği adam ile görüşmeye başlayan Münire Hanımın hayat hikayesidir. Tam sevdiği adaman kavuşma sevinci yaşarken Cemil'in Anadolu'ya sürgüne gönderilmesi ile birbirlerinden tamamen kopan Münire ile Cemil yıllar sonra tekrar karşılaşırlar. Bu karşılaşma ikisi içinde hüsran olur. Çünkü Cemil evlenmiş ve bitkin bir haldedir. Cemil'in evlenmiş olduğunu gören Münire ise hayal kırıklığına uğrar.

Abdülaziz Dönemi sosyal hayatını gözler önüne seren Hep O Şarkı birbirlerine kavuşamayan aşıkların hikayesini anlatırken dönemin sosyo-kültürel hayatını da bizlere sunmaktadır. 


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!