Ama sevgi başka bir surette tekrar karşına çıkacak.

Kafka ile küçük kızın oyuncak bebek hikayesi.

Franz Kafka, rutin yürüyüşlerini yaptığı parkta küçük bir kıza rastlamış. Kız oyuncak bebeğini kaybetmiş ve bu onu oldukça üzmüş. Kafka, bebeği onun yerine aramayı teklif etmiş ve ertesi gün aynı noktada buluşmak üzere sözleşmişler.

Tüm uğraşlarına rağmen oyuncak bebeği bulamayan Kafka, küçük kıza bebeğin ağzından mektup yazmaya karar vermiş. “Lütfen benim için endişelenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım.” Bu birçok mektubun ilkiymiş. Kafka, küçük kızla her buluştuğunda sevgili oyuncak bebeğinin yaşadığı hayali maceraları özenle yazdığı mektuplardan ona okumuş. 

Derken günler yıllar geçmiş buluşmaların sonu gelmiş. Kafka son görüşmeden küçük kıza oyuncak bir bebek getirmiş. Küçük kız orijinalinden oldukça farklı olan bebeğe şaşkınlıkla bakmış. Bebeğin cebine iliştirilmiş küçük bir not ise kızın şaşkınlığını gidermiş “Yolculuğum beni çok değiştirdi.”

Aradan yıllar geçmiş ve artık yetişkin bir kadın olan küçük kız, gözü gibi baktığı oyuncak bebeğinin –gözünden kaçırdığı bir çatlağının içine- sıkıştırılmış küçük bir not bulur. Şöyle yazmaktadır:

“Sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin. Ama sevgi başka bir surette tekrar karşına çıkacak.”

Franz Kafka 


interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


BUNLARI DA GÖRMEK İSTEYEBİLİRSİN!