Tarık Buğra'nın Osmancık romanını sizler için inceledik. Okumak isteyen okurlarımıza yol göstermek amacıyla düzenlediğimiz bu yazı umarız faydalı olur. Osmanlı Devleti'nin cihan devleti olma sırrını keşfetmek için okumanızı kesinlikle tavsiye ettiğimiz romanlardan biridir.
0
5
11,258
okunma

Adı: Osmancık

Yazar:Tarık Buğra

Sayfa sayısı: 376

"Osmanlı'nın sırrı nedir" sorusunun cevabını arayan yazarın Osmanlı kuruluş döneminin dinamiklerini ve felsefesini bugünkü dille inşa ettiği romandır. Duvarları süsleyen "Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde, katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoş görmek sana; aciz bize, yardım sana; geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana. Ey Osmancık bundan böyle, bölmek bize, bütünlemek sana; üşengenlik bize, gayret sana; uyuşukluk bize, rahat bize, uyarmak şevklendirmek, gayretlendirmek sana" gibi sözler bu kitabın eseridir. (Ötüken, Tanıtım Bülteni)

Hey Osmancık, yiğit, tek yiğit öfkesini yenendir; gücünü, kuvvetini, gönlünü, başını öfkesinden arındırandır; benliğinden sıyrılan kuldur.

Hey Osmancık, yiğit, tek yiğit öfkesini yenendir; gücünü, kuvvetini, gönlünü, başını öfkesinden arındırandır; benliğinden sıyrılan kuldur.

Tanıtım bülteni aslında bize Tarık Buğra'nın Osmancık eserinin değerini göstermektedir. Her Türk gencinin tarihi bilmesi gerekmektedir. Bu eser Osmanlı Devleti'nin sırlarını bizlere sunmakta ve öğretmektedir. Tarihini bilmeyen geleceğini bilemez, tahmin edemez. Osman Bey'in nasıl bey olduğunu, devletini nasıl kurduğunu, obasını nasıl devlete dönüştürdüğünü, devlet olabilmek için ne çabalar harcadığını ve dahi devletin tohumlarını nasıl attığını bu eserde bulacaksınız. 

Ne çare... alın yazısı değişmiyordu.

Ne çare... alın yazısı değişmiyordu.

Osmanlı tarihine bir yolculuk yapmak istiyorsanız. Osmanlı Devleti'nin sırrını merak ediyorsanız. Osmanlı Devleti'nin nasıl cihan devleti haline geldiğini merak ediyorsanız. Osmanlı Devleti'nin tohumlarına bakmanız gerekir. Kurulurken Osman Bey'in attığı tohumlara bakmanız gerekir. İşte bu tohumları gün yüzüne çıkaran Tarık Buğra'nın eşsiz eseri Osmancık tüm Türk evladının okuması gereken bir romandır. 

Hep gülüyordu. Ve gülünce daha güzeldi.

Hep gülüyordu. Ve gülünce daha güzeldi.

interactive connectionBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunları da görmek isteyebilirsin!